Чим підгодувати цибулю у червні

Так само як і часник, у середині червня цибулю також можна підгодувати суперфосфатом і хлористим калієм. Краще використовувати водний розчин добрив. На початку червня цибулю можна підгодувати азотом. Підійдуть сечовина, сульфат амонію.

Коли і чим підживити цибулю?

Оптимальним часом для підживлення цибулі є середина — кінець квітня. Температура в цей час достатня для підживлення всіх культур на городі та в саду. У випадку підживлення цибулі краще віддати перевагу мінеральним добривам, ніж органічним. У мінеральних міститься більше корисних речовин.

Що любить цибуля?

Цибуля любить сонце, тому необхідно вибрати місце з добрим освітленням. Водночас ділянка має бути захищена від сильного вітру. Вологість також є важливим фактором, який впливає на розвиток цибулі.

Що робити щоб була велика цибуля?

Щоб безпечно прискорити зростання цибулі, потрібно навесні (у травні) підгодовувати ґрунт азотними добривами. Якщо ви хочете вплинути на цей процес, але в той же час не нашкодити рослині, можна використовувати сечовину приблизно 25 г на 10 л води.

Чим підгодувати цибулю в червні, щоб виросла великою і …
Проста наука підгодівля цибулі – навіть не наука, а нехитрі правила. Щоб цибуля була великою, соковитою, але не сирою, щоб зберігалася цибуля довго: чим підгодувати в червні, і чим годувати не варто.

Related Post

Вейп не тягнеться що робитиВейп не тягнеться що робити

Чому не тягне вейп? Вейп погано тягнеться Причини того, що електронна сигарета не працює належним чином (погано тягнеться), можуть бути такими. Повністю розрядився акумулятор. У цьому випадку для перевірки працездатності

Як лікувати мастит у кізЯк лікувати мастит у кіз

Антибіотики – основний вид терапії, який застосовується для радикального лікування маститу у кіз, проте ефективність може бути різною та залежить від тяжкості маститу та стану здоров´я тварини. Кортикостероїди – у

Яка отрута у картопліЯка отрута у картоплі

В природних умовах соланін можна знайти в організмі всіх представників родини пасльонових, зокрема в картоплі, помідорах, перці, баклажанах, та ін. Але найбільша кількість соланіну споживається людьми з картоплею. В картоплі